קורונה, פנסיה, ומה שביניהן על קצה המזלג

אנחנו, למעשה יחד עם כל העולם, נמצאים בתקופה ללא תקדים מוכר – בריאותית, כלכלית, חברתית ועוד. בין כל ההשלכות של מחלת הקורונה והניסיונות להתמודד עימה ברמה הלאומית והאישית, עולה גם השאלה מה יש לעשות עם התכניות הפנסיוניות שלנו ?

אנסה להציג בקצרה מסגרת התייחסות, כמובן תחת מגבלות משמעותיות – אנו לא באמת מכירים את המחלה החדשה הזו שמוכרת לאנושות רק מסוף 2019, לא יודעים עדיין מתי מדע הרפואה ייפתח דרכים להתמודד עימה (ככל הנראה חיסון לפני תרופה), ובטח לא יודעים לחזות את ההשלכות של המחלה וההתמודדות הלאומית והגלובלית עימה, על הכלכלה והחברה בשנים הקרובות.

 

א. ההשפעה עד כה על חברות הביטוח

באופן לא מובן מאליו, ההשפעה הישירה של הקורונה על ענף הביטוח בישראל בשלב הזה אינה מאוד מהותית: אין נזק כבד לרכוש או לחיי אדם יחסית לאסונות טבע (לדוגמא), אין צורך במעורבות מאסיבית של מגזר הבריאות הפרטי ואין תופעה רחבה של אבדן כשר עבודה עקב סיבות מזכות. מספר תתי ענפים נפגעו וצפויים לשלם תביעות הרבה מעבר לממוצע - כגון ביטוחי אשראי, ביטוח נסיעות לחו"ל וביטוח ביטול טיסה מכל סיבה שהיא – אך ההשפעה של פגיעות אלו בשלב זה אינה צפויה להיות מהותית על כלל ענף הביטוח, עקב היקפם המוגבל של תתי ענפים אלו. לפיכך, אין סיבה יוצאת דופן לבצע מהלכים תוך קיצור הליכים.

לא פחות חשוב לציין כי ככל שיהיו האטה או מיתון, ענף הביטוח צפוי להיפגע עקב קיטון במחזור העסקים  ואף עליה כזו או אחרת בתביעות. פגיעה כזו צפויה להתממש ברמת וודאות גבוהה יחסית.

 

ב. מה כדאי לעשות ולא לעשות כרגע בתחום הביטוח הפנסיוני 

 

באופן כללי:

 

1. לעניין כיסויים ביטוחיים:

זו הזדמנות לבדוק את סכומי הביטוח לביטוח חיים ו/או פנסיית שארים, ואת היקף ואיכות הכיסוי לביטוח אבדן כשר עבודה ו/או פנסיית נכות, ולבצע התאמות במידת הצורך.

 

2. לעניין כספים מנוהלים בקרנות השתלמות, קופות גמל, ביטוחי מנהלים ופנסיה:

להיזהר מביצוע פעולות פזיזות כגון משיכת כספים, ניוד כספים, ושינוי מסלולי השקעה, מבלי שבדקתם שזו הפעולה הנכונה עבורכם. נסיון העבר, לדוגמא מהמשבר הפיננסי בשנת 2008, מראה שבמקרים רבים הנזק מפעילות פזיזות בתחום ניהול הכספים היה גבוה מתועלתן.

3. להימנע מביטול או מרכישה אימפולסיבית של תכניות ביטוח.

4. במידה ואתם מקבלים הודעה (מכתב, מייל או מסרון) מחברת ביטוח או סוכן הביטוח שלכם – לקרוא. יכול להיות שמדובר במסר חשוב.

5. במידה ואתם מקבלים הודעה מגוף שאינו חברת ביטוח או סוכן הביטוח שלכם – רצוי לבדוק אם לא מדובר בנסיון מכירה, בספאם או בנסיון הונאה. אציין כי באופן כללי רשויות המדינה אינן שולחות הודעות יזומות על ידן בנושאי ביטוח ופנסיה (תשובות מסלקה לדוגמא, אינן הודעות יזומות אלא תגובה לבקשת הלקוח).

 

לאוכלוסיות פגיעות – כגון מסיימי עבודה, פורשים לפנסיה, מי שחולה או עבר תאונה:

ככל הנראה אין המלצה אחת נכונה אלא להיוועץ בבעל מקצוע. כנראה שזו תקופה בה אתם לא רוצים לקבל החלטות שאתם עלולים להתחרט עליהן.

 

*יודגש כי אין באמור לעיל ייעוץ פנסיוני, ואין בהמלצות הכלליות שלעיל בגדר ייעוץ פרטני ומתן מענה לשאלה ספציפית או למצב חיים מוגדר כלשהו. כל העושה באמור לעיל שימוש כלשהו, עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. בכל עניין פנסיוני פרטני מומלץ להיוועץ בבעל רשיון.